6 عامل طلایی برای موفقیت در کنکور

بازی آنلاین

بازی های آنلاین فلش پیچک

صفحه اصلی ماجراجویی اکشن ورزشی کودکان سرعت تفننی بازی فکری استراتژیک

لیست بازی ها
آخرین تبلیغات رپورتاژ


6 عامل طلایی برای موفقیت در کنکور

کنکور

- مدیریت منابع

به عنوان یک داوطلب، زمانی می توانید موفق تر باشید که بدانید برای کنکور بايد چه منابع و کتاب هایی را چه وقت و چگونه مطالعه کنید. اولویتبندی، مهارتی ضروری، اما دشوار و حساس است که در بسیاری از مواقع، ما را ترغیب میکند با استفاده از مدیریت و مهارتهای مشابه، توانمندی خود را افزایش داده و در آن زمینه تصمیم درستی بگیریم. یکی از مشکالت بزرگی که بسیاری از داوطلبان در طی آمادگی برای کنکور دارند، توانایی نداشتن در مدیریت منابع کنکور است. داوطلب، کوهی از کتاب ها و جزوه های مختلف را جمع می کند، بدون آنکه بداند که کدام یک از این منابع در اولویت هستند؛ عالوه بر آنکه مطالعه این منابع، نیاز به وقت زیادی هم دارد، و چون بیشتر مطالب آن تکراری است باعث هدر رفتن وقت نیز می شود.

یکی دیگر از جنبه های مدیریت منابع کنکور، این است که شما داوطلب گرامی بدانید و تصمیم بگیرید که در مقاطع مختلف و با توجه به زمانی که در دست دارید، مطالعه کدام منابع را در اولویت قرار دهید و از کدام یک صرف ً نظر کنید؛ مثال وقتی از برنامه هفتگی عقب می مانید، تست زنی را کمتر کنید یا اینکه در پایان دور اول، وقتی زمان کم آوردید، با توجه به بودجه بندی کنکور، برخی از مباحثی را که از آنها سؤال کمتری می آید، حذف کنید. در طی آمادگی برای کنکور به کارهایی که ّ زودتر باید انجام شوند، توجه جدی داشته باشید و روی آنها تمرکز کنید. هدفمند باشید و به خاطر بسپارید که انجام کارهای کوچکتری که ارزش زیادی دارند، بهتر از انجام کارهای زیادی هستند که شاید خیلی هم برایتان فایدهای نداشته باشند.

- مدیریت مطالعه

یکی از مشکلاتی که بسیاری از داوطلبان با آن مواجه هستند چگونگی مطالعه برای کنکور است. در برخی از موارد، دیده می شود که داوطلب به اين موضوع علاقه مند است، هدف دارد و وقت می گذارد، اما نمیداند که چگونه مطالعه کند و درس بخواند. شما عزیزان باید توجه داشته باشید که برای کنکور، ابتدا باید یک مطالعه اولیه داشته باشید، زیر نقاط مهم و اصلی را خط بکشید و خلاصه برداری کنید، و حتی کنار مطالب کتاب، نیز نکاتی را با رنگ های مختلف بنویسید و آن را برای دوران جمع بندی نگه دارید.در مدیریت مطالعه، تکرارها و مرورها را فراموش نکنید. مرورهای هفتگی و ماهیانه و در نهایت، در دوران جمع بندی، هر آنچه را که قبلا خلاصه کرده اید، دوباره بخوانید و در همین حین، تست زنی نیز داشته باشید، و سرانجام در هفته های پایانی، تست زنی سرعتی را در برنامه خود لحاظ کنید. با این سبک مطالعه، مطمئن باشید که بخش بسیار زیادی از آنچه را كه مطالعه کرده اید، فراموش نخواهید کرد.

- دروس طلایی را با دقت بیشتری بخوانید

درس های پایه هم از اهمیت و ضریب بالایی در کنکور برخوردار هستند و باید از بعضی از آن ها به عنوان درس های طلایی نام برد. برای خواندن درس های پایه، بهتر است داوطلبان آن ها را بر اساس ضریب شان در کنکور بخوانند . وقتی به دانش آموزان گفته می شود که درس های شان را بر اساس ضریب بخوانند یعنی الزاما دلیلی ندارد که همه کتاب های دبیرستان را کامل بخوانند و می توانند فقط کتاب هایی را که از اهمیت بیشتری برخوردارند با دقت و چندین بار مطالعه کنند. داوطلبان باید مطالبی که در کنکور اهمیت خیلی بیشتری دارد و فصل هایی را که تعداد تست های بیشتری از آن ها در کنکور می آید بیشتر و با دقت تر مطالعه کنند. البته دانش آموزان نباید هیچ کتابی را کلاً کنار بگذارند. یعنی نگویند مثلا من فلان کتاب را به هیچ وجه نمی خوانم و کنار می گذارم. تنها اجازه ای که این دانش آموزان دارند این است که بعضی فصل های بعضی کتاب های خاص را حذف و آن ها را تا حد امکان کمتر یا اصلا نخوانند. بهتر است این فصل ها قسمت هایی از کتاب باشد که در کنکورهای قبل تعداد تست های کمتری از آن ها آمده است،هم چنین می توانید از مطلب دانلود سوالات کنکور سال های گذشته نیز دیدن کنید.

- مدیریت مکان

برای یک داوطلب کنکور، مکان مطالعه نيز اهمیت بسیار زیادی دارد. داوطلبی میتواند در منزل و حتی در میان سر و صدا هم درس بخواند و داوطلب دیگر حتما بايد در سکوت و آرامش مطالعه کند. داوطلبی در کتابخانه و دیگری عادت دارد در پارک درس بخواند. به عادات مطالعه خود نگاه کنید و ببینید که جزو کدام دسته از داوطلبان هستید و در کجا راحت تر می توانید درس بخوانید. به یاد داشته باشید که مدیریت مکان، بسیار مهم است؛ زیرا تا شما نتوانید در مکان مناسبی که به حضور در آن عادت دارید مطالعه کنید، مطلب زیادی یاد نخواهید گرفت و این موضوع باعث هدر رفتن وقت و انرژی شما خواهد شد.

- مدیریت خواب و استراحت

سعی کنید که زمانی را وقتی شروع به مطالعه برای آمادگی در کنکور می کنید، حتما بین ساعات مطالعه برای استراحت خود در نظر بگیرید یا ساعات خواب و بیداری خود را تنظیم کنید. بهترین زمان مطالعه از ساعت پنج صبح تا ساعت نه تا ده شب است؛ شبخوان هستند و شبها یادگیری بهتری البته داوطلبانی وجود دارند که معمولا دارند. اگر می توانید، سعی کنید تا صبحها درس خوانده و شبها را به استراحت بپردازید. نگران نباشید؛ زیرا بدن انسان در طی کمتر از یک ماه به اتفاقهای جدید عادت خواهد کرد؛ اما اگر نمیتوانید چنین شیوهای را به کار بگیرید، از شیوه قبلی برای مطالعه خود استفاده کنید.

- آخرین گام

در این مرحله، داوطلب کمتر از یکی دو هفته به آزمون سراسری زمان دارد و از آنجایی که باید خود را نیز برای امتحانات نهایی آماده کنید پیشنهاد می کنیم دانلود امتحانات نهایی را نیز در برنامه خود بگنجانید؛بهترین کار، مرورهای سریع کلیه مطالب است، به نحوی که مطالب به صورت تصویری و تثبیت شده در ذهن او در زمان کنکور حاضر شود. کم کم در این مرحله، فشار مطالعه کم و کمتر و در چند روز مانده به کنکور کاملا متوقف می شود و داوطلبی که در یک پروسه منطقی و علمی، منابع اصلی کنکور را مطالعه کرده است میتواند به دور از هر گونه استرس و فشار، در این آزمون شرکت کرده و موفق شود که به کلیه سؤالات مطرح شده در آن با بالاترین ضرایب، پاسخ دهد و به آنها دست یابد.

منبع : کنکور و امتحان نهایی


بازی های آنلاین محبوب